Usunięcie trzeciego migdałka


POLIPY NOSAOPERACJA PRZEGRODY NOSAendoskopowe operacje zatokUsunięcie trzeciego migdałka Udrażnianie Nosa

 

Zabieg usunięcia trzeciego migdałka

Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego. Znajduje się on tuż za podniebieniem, w gardle i jeśli jest niewielki spełnia pozytywną rolę, chroniąc organizm przed zarazkami, które wnikają do dróg oddechowych. Natomiast jeśli trzeci migdałek jest zbyt duży, może sprawiać wiele kłopotów.

Dlaczego migdałki przerastają?

Migdałki są pierwszą barierą układu immunologicznego – to znaczy, że jako pierwsze mają kontakt z bakteriami i wirusami i również jako pierwsze rozpoczynają zwalczanie infekcji. Skutkiem tego jest obrzęk i przerost tkanki migdałka, który powinien samoistnie ustąpić po wyleczeniu choroby. Jednakże, gdy infekcje występują często bądź pacjent jest alergikiem, tkanka limfatyczna migdałków jest bezustannie podrażniana, wskutek czego migdałek nie wraca do prawidłowych rozmiarów, a często powiększa się przy kolejnych infekcjach.

Przerost trzeciego migdałka jest dość powszechnym zjawiskiem u małych dzieci. Przerośnięty migdał może dać negatywne skutki w postaci:

  1. Niedrożności nosa i gardła, co powoduje trudności w oddychaniu,
  2. Trudności ze spaniem, bezdechy podczas snu, częste wybudzanie się ze snu, chrapanie,
  3. Przewlekłych i nawracających zapaleń nosa i zatok,
  4. Choroby uszu – skutkiem zablokowania nosa może być nieprawidłowa wentylacja uszu, co może prowadzić do pogorszenia słuchu poprzez gromadzenie się płynu w uchu środkowym, czyli inaczej nazywane wysiękowym zapaleniem ucha,
  5. Ból gardła spowodowany wysuszeniem gardła przez oddychanie jedynie przez jamę ustną,
  6. Powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Zabieg usunięcia trzeciego migdałka jest krótkim i dość prostym zabiegiem, który wykonuje się rutynowo. Powikłania należą do rzadkości, a dolegliwości bólowe są niewielkie. Prawidłowo wykonane usunięcie trzeciego migdałka skutkuje poprawą oddychania, zmniejszeniem częstości infekcji dróg oddechowych i infekcji uszu. Ogólny stan zdrowia pacjenta się poprawia, a ilość wizyt u lekarza maleje. Również jakość snu się poprawia, ustępują bezdechy, chrapanie, dzięki czemu poprawia się ogólna kondycja pacjenta.

Przez kilka dni po zabiegu usunięcia migdałka najlepiej jest stosować lekkostrawną dietę, a także unikać gorących pokarmów i napojów. Prawidłowa dieta pomaga szybko powrócić do zdrowia.

 

 


Usunięcie trzeciego migdałka

 

 


Trzeci migdałek widziany w endoskopii